Expense Reports

Ontario's Action Plan for Health Care outlines the Ministry of Health and Long-Term Care's (MOHLTC) commitment to providing better patient care through better value from health care dollars. Committed to ensuring the highest standard of integrity when spending tax payers dollars on all operational matters, from  procurement processes to travel expenses, the Central West LHIN ensures all staff and Board Members are consistently in compliance with provincial spending and procurement practices including openness and transparency as outlined in the Public Sector Expenses Review Act, 2009.

What follows are detailed expenses of Board Members and senior LHIN staff, incurred as they engage with our stakeholders in managing the local health care system.

Board of Directors

 

Central West LHIN Senior Staff

Carmine Domanico - Chair    Scott McLeod, Chief Executive Officer
Jeff Payne - Vice Chair
  Kim Delahunt, Vice President Health System Strategy, Integration and Planning 
Adrian Bita - Director
  Kimberley Floyd, Vice President Home and Community Care
Anita Gittens - Director
Brock Hovey, Vice President Corporate Services, Accountability and Quality
Peter HarrisQ.C. - Director    Andrew Hussain, Regional Chief Information Officer 
Ashish Kemkar - Director   Marla Krakower, Vice President People Services, Employee Experience and Public Relations 
Dr. Hugh O'Brodovich - Director
  Dr. Tamara Wallington, Vice President Clinical
Heather Picken - Director     
Angélique Rebelo - Director
 
Moyra Vande Vooren - Director
   

Board of Directors (Past)

 

Central West LHIN Senior Staff (Past)

Maria Britto - End of term 8 June 2017

  David Colgan, Senior Director (resigned April 2016) 
Hon. John McDermid - End of term 8 June 2017     Mimi Lowi-Young, Chief Executive Officer (resigned August 2012) 
Pardeep Singh Nagra - End of term 8 June 2017    Pat Stoddart, Senior Director (resigned February 2011) 
Suzan Hall - End of term 16 May 2017
   
Lorraine Gandolfo - End of term 26 October 2016 
   
Ken Topping - End of term 5 October 2016
 
Gerry Merkley - End of term 16 June 2016 


Winston Isaac - End of term 12 January 2015       
Emily Tan - End of term 31 March 2012  
Terry Miller - End of term 9 June 2011
 
Joe McReynolds - End of term 9 June 2011
   
Kuldip Kandola - End of term 9 June 2011

 
Anita Gittens - End of term 17 May 2011

 
Zygmond Novak - End of term 6 June 2010

 


* Return


Ashish Kemkar, Director